You can enable/disable right clicking from Theme Options and customize this message too.

životopis

photo Adriana Banásová

Adriana Banásová

Sopranistka Adriana Banásová debutovala na doskách SND ako Sestra Genovieffa a Nella v Pucciniho Triptychu. Na našej prvej scéne pravidelne účinkuje ako Druhá žienka (Rusalka/Dvořák), Kňažka (Aida/Verdi), Annina (La Traviata/Verdi), Tebaldo/Anjelsky hlas (Don Carlo/Verdi), Marka (Krútňava/Suchoň), Júlia (Rozprávka o šťastnom konci/Zagar) a v ďalších. V nadchádzajúcej sezóne 2024/25 ju v SND čaká postava Marienky (Janko a Marienka/Humperdinck) a Zerliny (Don Giovanni/Mozart).

Sezóna 2023/24 priniesla debut na doskách Národního divadla Praha v postave Prvej lesnej žienky
(Rusalka/Dvořák).

V Národnom divadle Košice stvárnila postavu Zerliny (Don Giovanni/Mozart) a Nannetty (Falstaff/Verdi).
S produkciou Falstaffa, v réžií oscarového Jiřího Menzela, sa s úspechom prezentovala aj na letnom Opernom festivale v Šoproni 2018 v Maďarsku a na festivale Opera 2020 v Prahe. S postavou Bystroušky (Příhody lišky Bystroušky/Janáček) debutovala na doskách Slezského divadla Opava. S postavami Sestry Genovieffy Nelly tiež účinkovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostrave a ako Papagena (Čarovná flauta/W. A. Mozart) a Esmeralda (Predaná nevesta/ B. Smetana) sa predstavila v Štátnej opere Banská Bystrica.

Rok 2021 priniesol nahratie jej debutového albumu árií Desire s klavírnym sprievodom Petra Pažického, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Real Music House.

Sopranistka účinkovala na vicerých operných festivaloch, akými sú Smetanova Litomyšl 2019, Opera Praha 2017, hudobný festival Zámocké hry Zvolenské („Mladosť na zámku“) či v rámci vokálneho cyklu SND Kontinuity. Spolupracovala so Symfonickým orchestrom Českého Rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice, Filharmóniou Brno, Filharmóniou Bohuslava Martinů, ŠKO Žilina, Karlovarským symfonickým orchestrom, barokovým súborom Solamente Naturali a s ďalšími.

V roku 2024 získala na prestížnej Medzinárodnej súťaži Jószefa Simándyho v Budapešti 2. miesto a ďalšie tri ceny, zahŕňajúce pozvanie účinkovať v Maďarskej štátnej opere. Je tiež držiteľkou viacerých ocenení z ďalších medzinárodných speváckych súťaží (Súťaž Antonína Dvořáka v Karlových Varoch 2019 a 2015, Medzinárodná spevácka súťaž v Boloni 2018, Iuventus canti 2016) a finalistkou medzinárodnej speváckej súťaže Ferruccio Tagliavini 2022 v rakúskom Deutschlandsbergu. Zúčastnila sa súťaže Riccardo Zandonai 2022 v Taliansku (semifinále), Ada Sari Vocal Artistry Competition 2021 v Poľsku (semifinále), finálových kôl súťaže Hans Gabor Belvedere 2019 v Rakúsku a ďalších.

Adriana Banásová študovala spev na Konzervatóriu v Bratislave v triede Dagmar Livorovej, neskôr sa vzdelávala pod vedením Zlatice Livorovej. V lete 2022 absolvovala Letnú hudobnú akadémiu v Kroměříži pod vedením sopranistky Kateřiny Kňežíkovej, odkiaľ si priniesla ocenenie Laureát akadémie. V interpretačnom umení sa zdokonaľovala aj na Majstrovských speváckych kurzoch Petra Dvorského v Piešťanoch (2015, 2016) a na herecko-speváckych kurzoch v Žďári nad Sázavou (2012) a v Znojme (2013).